Yeni bir ev inşa ederken ya da evinizin tesisatını yenilemeniz gerekiyorsa düşünmeniz gereken ilk şey sıhhi tesisat malzemelerinin seçimidir. Sıhhi tesisat döşeme işlemleri için gerekli malzemeler dikkatli seçilmeli. Malzeme seçiminde önemli olan sıhhi tesisat döşemesinin ne kadar uzun ömürlü olacağıdır. Tesisatınızın dayanıklılığı seçtiğiniz sıhhi  tesisat malzemeleri ile aynı oranda fazla olur.
Banyo, tuvalet ve mutfağınızın ihtiyacı olan su tesisatı borular aracılığla temiz bir çalışmayla döşenmelidir. Aksi halde herhangi bir problemde sorunu anlayabilmek için sorunun kaynağına inmek gerekecek ve bu da zaman kaybı ve maddi kayıplar getirecektir. Bunun önüne geçmek için dayanıklı sıhhi tesisat malzemeleri seçmek gerekir. Borularınızın sağlıklı maddelerden yapılmış olması, su borularının zamanla paslanmaması ve erimemesi, sağlığınızı tehlikeye atacak bir kimyasal ortaya çıkarmaması her şeyden önemlidir.

Hayatınızda en çok yer edinen suyun nasıl ve ne şekilde size ulaştığını düşündünüz mü? Çeşmeyi açmak ile bitmiyor bu işin başlangıcı bu yalnızca. Size ulaşan su, hangi borulardan geliyor, atıklar hangi borulardan geçiyor bunlar üstünde durulmayan konulardan. Eğer sizin sıhhi tesisat malzemeleriniz dayanıklı olmazsa birkaç yıl sonra bir yerden patlak verecektir. Bunun için iyi bir araştırma ile dayanıklı ve sağlıklı sıhhi tesisat malzemeleri seçerek işe başlamalısınız.